Росія відклала запуск першої партії з 16 низькоорбітальних супутників широкосмугового інтернету, запланований на кінець 2025 року. Затримка пов'язана з тим, що росіяни поки не змогли зібрати потрібну кількість супутників, повідомляє The Moscow Times.
Амбітний космічний проект РФ відкладається
Ціль проект “Рассвет” — створити на орбіті супутникове угруповання схоже на Starlink від SpaceX, яке забезпечить глобальний доступ до мережі інтернет.
Керівник Роскосмосу Дмитро Баканов робіцяв, що до кінця 2025 року на орбіті буде 300 супутників. Однак терміни змістилися, і тепер, за даними The Moscow Times, першу партію планують запустити у 2026 році.
Російська компанія “Бюро 1440”, відповідальна за проект, підтвердила, що він працює згідно з графіком, але конкретні дати запуску та конфіденційні деталі приховані.
У вересні 2025 року Баканов заявив, що до 2035 року повне узорне сузір'я включатиме понад 900 супутників, призначених для забезпечення широкосмугового інтернету. Комерційна експлуатація понад 250 супутників, як очікується, розпочнеться у 2027 році.
На проект із заміни Starlink в РФ виділять майже 5 млрд доларів
Проект фінансується через національну програму розвитку економіки даних Росії, з якої з федерального бюджету виділено 1,3 мільярда доларів, а також додаткові 4,3 мільярда доларів рублів інвестує Бюро 1440,.
Втім поки що на орбіті перебуває лише 6 експериментальних супутників Бюро 1440. Для порівняння, мережа Starlink компанії SpaceX експлуатує понад 7000 супутників на висоті 550 км.
Росія втрачає космос
Попри амбітні плани, експерти Центру протидії дезінформації та міжнародні аналітики вказують на загальну деградацію космічної галузі в Росії.
У 2024 році країна здійснила лише 17 космічних запусків — менше, ніж у 2023 (19) та 2022 (21) роках. Тим часом Сполучені Штати та Китай — лідери сучасної космічної галузі — працюють у зовсім іншому масштабі: 145 та 68 запусків відповідно.
Через санкції Росія втратила доступ до більшості західних технологій, а запуски для іноземних клієнтів практично припинилися. Поточні темпи є найнижчими для Росії з 1960-х років.
“На тлі війни, санкцій та деградації своєї наукової та промислової бази Росія швидко втрачає свій статус “космічної держави” — і намагається приховати це гучними заявами про грандіозні проекти”, — зазначають аналітики.
Підписуйтесь на сторінку "Експресу" у Facebook