Українські школярі здобули п’ять нагород на Європейській фізичній олімпіаді (EuPhO-2026) у шведському Гетеборзі — три золоті та по одній срібній і бронзовій медалі. Це стало найкращим командним результатом серед усіх європейських країн-учасниць. Львів’янин Микита Возний виборов “золото” змагань. Як він досяг такого результату?

“Раніше я любив математику і мріяв стати програмістом. Тому після четвертого класу пішов навчатися у гімназію, де цей предмет викладають на високому рівні, — розповідає Микита Возний. — Та коли вступив у фізико-математичний ліцей, відтоді, з восьмого класу, саме фізика стала моїм улюбленим предметом. До олімпіади посилено став готуватися ще минулого року. Окрім шкільних уроків фізики навчався вдома по дві години щодня. Була й окрема підготовка команди — по 4 години лекцій кожного дня”.
Цьогоріч участь в олімпіаді взяли 199 юних фізиків із 41 країни. Змагання проходило у два тури. Теоретичний передбачав три задачі, які треба було виконати за 5 годин. Експериментальний тур теж був розрахований на 5 годин — учасники мали показати вміння роботи з обладнанням і виконати практичні завдання.
Микита признається, що сподівався вибороти “срібло” або “бронзу”. “Під час нагородження дуже здивувався, що здобув “золото”. Виявилося, що задачі були важкими для всіх учасників, не лише для мене, — зауважує юнак. — Коли змагаєшся з іншими, завжди хвилюєшся. На EuPhO-2026, доки тривали турніри, у нас забирали телефони. Чув, що на міжнародній олімпіаді з фізики (IPhO) все значно суворіше. Телефони забирають на кілька діб поспіль і залишаєшся без зв’язку із зовнішнім світом”.
Наставник Микити Возного певен, що для хорошої підготовки школярів до олімпіад потрібні лише два фактори. “Це кваліфікований вчитель, який може навчати і знає, чого вчити, а також дитина, яка б могла навчатися і хотіла цього, — каже Ігор Теличин, вчитель фізики Львівського фізико-математичного ліцею при ЛНУ імені І. Франка, педагог із 35-річним стажем. Цьогоріч двоє його учнів вибороли нагороди на олімпіаді, а загалом за всі роки викладання призерами міжнародних турнірів стали понад 20 вихованців. — Більшість українських школярів погано знає фізику, бо у школах на вивчення цього предмета виділяють дуже мало годин. А от Микита завжди демонстрував високі результати з фізики. Навчання, яке я запропонував, йому підходило. Тепер мій учень уже сам вибирає, що йому потрібно з усього доступного матеріалу, визначивши, чого ще не знає. Якось я викликав Микиту до дошки, аби розв’язав дуже складну задачу. Намагався допомагати, а він у моєму розв’язку знайшов помилку... Це унікальна дитина”.
“Змалечку Микита добре рахував. Йому це подобалося. Дуже любив енциклопедії, — додає Олег Возний, батько призера. — Але фізикою й астрономією захопився, гадаю, саме завдяки своєму вчителю. А те, що українська команда показала такі хороші результати на Європейській фізичній олімпіаді, є доказом того, що наші школярі дуже здібні. Пригадую перші слова Микити після повернення з олімпіади. Він сказав: “Перед нами лише Америка і Китай”.
Батьки зауважують, що в сина нині дуже щільний графік. Через міжнародні турніри йому довелося реєструватися на додаткову сесію НМТ. У золотого медаліста EuPhO-2026 попереду ще дві міжнародні олімпіади — з фізики (у Колумбії) і з астрономії (у В’єтнамі), до яких треба готуватися. Також на носі — випускний, тому Микита ще ходить на тренування — вчить танець.
Ким же мріє стати юний геній? Львів’янин каже, що має намір навчатися у київському виші за програмою “інжиніринг інноваційного виробництва”, а опісля хоче працювати інженером.